Bierzesz kredyt na mieszkanie? Przygotuj się!

Zakup mieszkania bez długu, jest w naszym kraju rarytasem dla wybrańców. Zdecydowana większość Polaków decydujących się na nabycie własnej nieruchomości wspiera się kredytem mieszkaniowym. Czy jest to dobry pomysł?  Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie niestety nie istnieje. Jeśli bardzo chcesz posiadać własne mieszkanie i uważasz, że będziesz w stanie spłacać kredyt, droga wolna. Pamiętaj jednak, ze tego typu przedsięwzięcia niosą ze sobą sporo ryzyka. Możesz rzecz jasna je zniwelować, a jednym z najlepszych sposobów na to jest odpowiednie przygotowanie. Co zrobić, aby być w pełni gotowym na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego? Serdecznie zapraszamy do lektury!

Zbierz jak największą kwotę wkładu własnego

Im większy jest Twój wkład własny, tym lepsze warunki kredytu oraz tym łatwiej będzie Ci go spłacić. Skoro planujesz kupić mieszkanie, z pewnością myślisz o tym już od jakiegoś czasu. Jeśli od razu zacząłeś odkładać środki na ten cel, z pewnością posiadasz pewien zapas, który warto wykorzystać w roli wkładu własnego. Co jednak, jeśli nie posiadasz swobodnej puli pieniędzy?

Niestety, z sytuacji tej może nie być wyjścia. Obecnie banki zazwyczaj nie udzielają kredytów mieszkaniowych na 100% wartości nieruchomości. Doświadczenia wielu ludzi jasno pokazały, iż nie każdy jest w stanie wywiązać się z tak ogromnych zobowiązań. Z tego powodu banki zaczęły wymagać od swoich klientów wprowadzanie wkładu własnego, który w przypadku większości ofert wynosi najmniej 20% całości.

Poza tym wysoki wkład własny niesie za sobą liczne korzyści, takie jak skrócenie okresu kredytowania lub obniżenie rat.

Sprawdź swoją historię kredytową

Bank, który będzie rozważał udzielenie Ci kredytu, z pewnością zasięgnie języka w BIK. Czym jest BIK? Biuro Informacji Kredytowej to instytucja zajmująca się gromadzeniem informacji na temat osób spłacających kredyty lub tym podobne zobowiązania finansowe. Analizie poddaje się szczególnie terminowość spłacania rat. Dopóki wszystko jest w porządku, bank nie może dowiedzieć się od BIK niczego złego na Twój temat. Jeśli jednak kiedykolwiek spóźniłeś się ze spłatą zobowiązań, stosowna informacja może znaleźć się w rejestrze BIK.

Zanim zaczniesz więc starać się o kredyt hipoteczny, dowiedz się, czy aby na pewno masz czystą kartę. Wystarczy niewielkie niedopilnowanie, by szkodliwy ślad na Twoim imieniu pozostał widoczny przez wiele lat. Informacje na temat rejestru BIK możesz uzyskać za darmo na oficjalnej stronie internetowej Biura.

Oblicz zdolność kredytową

Twoja zdolność kredytowa to prawdopodobieństwo, iż będziesz w stanie spłacać raty kredytu na czas. Obliczając zdolność kredytową bierze się pod uwagę czynniki takie jak:

  • dochody,
  • źródła dochodów,
  • posiadane zobowiązania finansowe,
  • pełniony zawód,
  • wysokość wkłady własnego,
  • wiek kredytobiorcy,
  • koszty utrzymania ponoszone przez kredytobiorcę,
  • okres spłaty kredytu,
  • wysokość kredytu.

Aby obliczyć zdolność kredytową skorzystaj ze wzorów dostępnych w Internecie.

Zapukaj do drzwi kilku banków

Nie poprzestawaj na rozmowie z przedstawicielami jednego banku. Porównując oferty innych instytucji możesz oszczędzić bardzo dużo pieniędzy! Weź jednak pod uwagę, iż proces ubiegania się o kredyt trwa z reguły długo, dlatego też warto rozpocząć go odpowiednio wcześnie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie kilku banków oraz złożenie wniosków kredytowych w każdym z nich jednocześnie.

Zapoznaj się z umową kredytową

Umowa kredytowa to nie paragon z kiosku. Ten długi i nie zawsze zrozumiały dokument wywrze wpływ na następne kilkadziesiąt lat Twojego życia. Miej to na uwadze, zanim złożysz na nim swój podpis.

Jeśli nie rozumiesz danego zapisu lub chciałbyś wynegocjować lepsze warunki, skorzystaj z usług prawnika zajmującego się kredytami. Pomoc specjalisty będzie kosztować Cię od 250 do 350 zł, a być może pozwoli Ci uniknąć fatalnych w skutkach decyzji.

Przygotuj zabezpieczenie finansowe

Uzbieranie oszczędności to jeden z najważniejszych kroków przygotowawczych, które należy podjąć przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Mógłbyś jednak stwierdzić: Wkład własny, oszczędności – ileż tego wszystkiego?! To fakt, wygląda na to, że musisz uzbierać niemałą sumkę. Jak to mówią – albo rybki, albo akwarium.

Oczywiście dostaniesz kredyt prawdopodobnie także wtedy, gdy nie masz oszczędności, niemniej jednak powinieneś pamiętać, iż jest to ryzykowne. Ty lub Twój małżonek w każdej chwili możecie stracić pracę, a to mogłoby postawić Was w sytuacji bez wyjścia.

Stąpaj twardo po ziemi na gruncie zawodowym

Zaciągając kredyt mieszkaniowy musisz znaleźć jak największe oparcie w swojej pracy zawodowej. Przede wszystkim postaraj się o umowę bezterminową. Oczywiście nie uczyni Cię one nietykalnym, niemniej jednak w przypadku zwolnienia otrzymasz trzymiesięczny okres wypowiedzenia. W tym czasie z pewnością uda Ci się znaleźć inną pracę.

Umocnienie swojej pozycji w miejscu zatrudnienia nie jest łatwe, acz możliwe. Postaraj się pracować lepiej niż kiedykolwiek. Śrubuj normy, przykładaj się do swoich zajęć. Dbaj o dobre stosunki z szefostwem. Dzięki temu uczynisz się znacznie potrzebniejszym pracownikiem, a być może zaskarbisz sobie uznanie i poparcie osób na wyższych stanowiskach.

Czy i Ty planujesz wzięcie kredytu mieszkaniowego? Jeśli tak, trafiłeś w odpowiednie miejsce! Mamy nadzieję, że rady zawarte w niniejszym wpisie pomogły Ci dobrze przygotować się do tego wymagającego przedsięwzięcia finansowego. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *