Co zyskujemy dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Nie da się ukryć, że opieka zdrowotna może być problematyczna – długie kolejki do zabiegów czy nawet konsultacji niejednokrotnie sprawiają, że musimy odłożyć na bok problemy zdrowotne, co często skutkuje dodatkowym stresem. Dlatego właśnie tak wiele osób decyduje się na zakup prywatnego ubezpieczenia, tak by mieć zdecydowanie lepszy dostęp do usług specjalistów. Co tak naprawdę daje nam ubezpieczenie zdrowotne indywidualne? Czym różni się od tego, jakie otrzymujemy z NFZ?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne a NFZ

Warto pamiętać, że ubezpieczenie zdrowotne indywidualne, które kupujemy na własną rękę w wybranej ubezpieczalni, w żadnym wypadku nie zastępuje tego, które zapewnia nam Narodowy Fundusz Zdrowia. Cały czas pozostaje ono obowiązkowe, zatem każdy obywatel, który legalnie pracuje, ma pobieraną składkę przeznaczoną na ubezpieczenie zdrowotne. Należy sobie jednak uświadomić, że w ramach pakietu oferowanego przez NFZ mamy dostęp do naprawdę podstawowej opieki medycznej. Możemy więc bez żadnych przeszkód umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego czy otrzymać L4 w razie nagłej choroby, jednak oczekiwanie na konsultacje ze specjalistami może zająć wiele miesięcy.

Oczywiście nawet bez odrębnego ubezpieczenia możemy także wybrać się do danego gabinetu prywatnie. Wówczas termin wizyty będzie znacznie krótszy, jednak musimy liczyć się z wysokim kosztem ewentualnych badań czy nawet zwykłej rozmowy z lekarzem, który udziela nam porad. Wykorzystując ubezpieczenie zdrowotne indywidualne, jeszcze bardziej oszczędzamy – zarówno na czasie, jak i na finansach. Jednocześnie nie musimy, a wręcz nie możemy rezygnować z polisy obowiązkowej w NFZ. Tym sposobem, podpisując umowę z ubezpieczycielem, tak naprawdę poszerzamy zakres ochrony.

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne – co obejmuje?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne wiąże się z niebywałym komfortem. Oprócz łatwo dostępnych konsultacji ze specjalistami zyskujemy także możliwość wykonania badań i przeprowadzenia rehabilitacji. Dodatkowo możemy zyskać medyczne assistance i prostszą drogę do ważnych szczepień. Warto też zaznaczyć, że takie ubezpieczenie możemy wykupić zarówno indywidualnie, jak i objąć nią bliskie osoby, np. współmałżonka czy dzieci.

Dlaczego więc warto zainwestować w polisę zdrowotną?

  • Dostęp do co najmniej kilkuset placówek w całym kraju – mamy większe szanse na dostanie się do specjalisty, na którym nam zależy, i to bez czekania przez bardzo długi czas. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uzyskać poradę od lekarza w innym mieście.
  • Szybsze wykonywanie zabiegów i rehabilitacji – z pewnością każdy, kto kiedykolwiek ze względu na przebytą chorobę czy uraz musiał poddać się określonemu zabiegowi bądź wybrać się na fizjoterapię, zdaje sobie sprawę, jak trudno dostać się w możliwie jak najszybszym tempie do wybranego lekarza. Poprzez ubezpieczenie zdrowotne indywidualne znacząco skracamy czas oczekiwania w kolejce.
  • Bezpłatne badania – lub takie, gdzie będzie wymagana niewielka opłata. Czasem konieczne jest wykonanie specjalistycznych testów, jeśli chcemy się upewnić, że z naszym zdrowiem wszystko w porządku. Dzięki ubezpieczeniu zyskujemy dostęp do popularnych badań wyłącznie za przystępną miesięczną składkę lub w ramach dodatkowej, jednak znacznie niższej opłaty.
  • Refundacja – w znacznej części sytuacji możemy liczyć na zwrot kosztów, np. w przypadku leczenia stomatologicznego, które niejednokrotnie pochłania bardzo duże sumy.

Jak wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

To dość proste, jednak najpierw należy dokonać wyboru ubezpieczalni. Choć na rynku nie brakuje firm, które oferują ubezpieczenie zdrowotne indywidualne, to jednak warto zestawić ze sobą propozycje od co najmniej kilku z nich, by ostatecznie wybrać tę najlepszą. Należy koniecznie porównać warunki oraz sprawdzić opinie dotychczasowych klientów.

Wspólnie z ubezpieczycielem ustalisz nie tylko zakres polisy, ale także wysokość składki (która będzie zależna od tego, jak wiele sytuacji obejmuje ubezpieczenie). Sama umowa jest zazwyczaj podpisywana na okres 12 miesięcy z możliwością przedłużenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *