Czy warto wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania?

Wzięcie kredytu hipotecznego wydaje się pozornie sprawą dość mało skomplikowaną. Jednak formalności są w tej kwestii najmniejszym problemem. Musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań zanim zdecydujemy się zadłużyć na pół życia. Wiele osób zazwyczaj decyduje się na kredyt hipoteczny i argumentem głównym zwłaszcza osób żyjących na wynajmie jest fakt, że podobne raty zapłacimy za kredyt jak właścicielowi mieszkania. Jednak nie warto tak myśleć. Wynajem możemy przerwać w każdej chwili i zmienić na miejsce dużo tańsze. Z ratą kredytową tak nie postąpimy.

Na jakie pytania musimy odpowiedzieć sobie piorąc kredyt hipoteczny?

Przede wszystkim powinniśmy w głowie zrobić sobie ewentualne symulację wszystkich czarnych scenariuszy, jakie mogą w życiu nas spotkać. Kredyt weźmiemy na okres 25-30 lat. Przez ten czas może bardzo wiele się wydarzyć i musimy wziąć pod uwagę wszystkie opcję. Nawet jeśli za wynajem płacimy podobną kwotę jak rata kredytu to jednak nie zobowiązujemy się z tym miejscem na sporą część życia. Warto przez pewien czas w głowie prowadzić otwarty fundusz sugerując się faktem, że przez pół życia będziemy musieli radzić sobie bez pieniędzy przeznaczonych na ratę. Najważniejszą rzeczą jest zgromadzenie środków na koncie oszczędnościowym i pod żadnym pozorem ich nie ruszać. Przez lata ewentualnej spłaty kredytu może nam się zdarzyć choroba czy najzwyczajniej w świecie możemy stracić pracę.

Musimy brać to pod uwagę i zgromadzić na koncie środki zapewniające nam spłatę rat przez kilka miesięcy, których być może będziemy potrzebować np w sytuacji utraty pracy i szukając nowej. Bank nie poczeka na swoje pieniądze. Musimy być przygotowani na wszystko, bo nie warto liczyć na to, że przez najbliższe 30 lat nic takiego się nie wydarzy. Sytuacje losowe zdarzają się każdemu. Jeżeli mieszkamy nadal u rodziców to warto przez najbliższy rok czy dwa odkładać sumę pieniędzy równającą się wysokości potencjalnej raty. Sprawdzimy wtedy czy jesteśmy w stanie żyć bez tych pieniędzy, a najważniejsze czy poradzimy sobie bez nich przez najbliższe 25-30 lat nawet jeśli wypadnie nam niespodziewana sytuacja losowa. Jeżeli mieszkamy na wynajmie i płacimy bardzo podobną kwotę co potencjalna rata kredytu i już narzekamy na trudności i brak pieniędzy to musimy zdać sobie sprawę, że przy kredycie hipotecznym wcale nie będzie lepiej.

Kolejną bardzo ważną kwestią kupując mieszkanie na kredyt jest znalezienie idealnego miejsca. Musimy być pewni co do wyboru mieszkania i nie zapominać, że przez najbliższe 25-30 lat będziemy w nim żyć. Wynajęte mieszkanie możemy zmienić jak nie podobają nam się sąsiedzi czy staje się za małe. Jednak mieszkanie na, które się zdecydujemy tak naprawdę przez długi czas należy do banku i będziemy musieli w nim zostać do momentu spłaty kredytu. Mieszkania z kredytem hipotecznym bardzo ciężko jest sprzedać.

Co musimy zrobić zanim weźmiemy kredyt hipoteczny?

Przede wszystkim przez lata zanim go weźmiemy, będziemy musieli zbudować niemal idealną historię BIK. Bank nie powierzy nam swoich funduszy na zakup mieszkania kiedy w przeszłości mieliśmy nawet małe problemy ze spłatą czegokolwiek. Kolejną ważną kwestią jest zgromadzenie jak największego wkładu własnego. Musimy zrobić wszystko, aby wzięty kredyt był jak najmniejszy, bo w obliczu całościowo wziętej kwoty odsetki przy większym wkładzie własnym będą dużo niższe. Warto odłożyć pieniądze na co najmniej 4,5 rat i w sytuacji utraty pracy czy innej losowej pomoże nam zachować mieszkanie. Banki nie czekają na swoje pieniądze, musimy być tego świadomi. Najważniejszą kwestią jest czytanie umowy z bankiem. Czym krótszy okres kredytu tym mniejsze odsetki do spłaty. Nie warto patrzeć tylko na wysokość raty, ale też okres kredytowania i całościową kwotę do spłaty. Biorąc kredyt należy jak najwięcej rzeczy wynegocjować z bankiem na naszą korzyść, bo po podpisaniu umowy i przelaniu pieniędzy na konto nie możemy zmienić już niczego, a w obliczu 30 lat może zdarzyć nam się w życiu wszystko i warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *