Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – czym jest, kto może z niego skorzystać?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to instytucja działająca od 19 lutego 2016 roku. Pomaga ona osobom, które z różnych przyczyn nie są w stanie płacić rat swojego kredytu. Cel utworzenia takiej inicjatywy jest jak najbardziej szlachetny, lecz niestety – mało kto zdaje sobie sprawę z jej istnienia. Czym jest zatem Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Kto może z niego skorzystać? Czy rozwiązanie to rzeczywiście działa? Zapraszamy do lektury!

Czym jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to program stworzony celem pomocy osobom nieradzącym sobie ze spłatą kredytu mieszkaniowego. Inicjatywa ta skupia się na tych, który znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców dysponuje dużą pulą pieniędzy, która wynosi obecnie 600 milionów złotych. Mimo iż w gotowości są tak duże rezerwy, nie każdy może skorzystać z pomocy Funduszu.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – kto może skorzystać?

Jeśli Ty także masz pewne problemy ze spłatą kredytu mieszkaniowego, Fundusz Wsparcia Kredytowego może okazać się dla Ciebie ostatnią deską ratunku. Najpierw upewnij się jednak, czy skorzystanie z jego pomocy Ci przysługuje. Okazuje się, że Fundusz wspiera jedynie osoby spełniające przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • bezrobocie,
  • rata kredytu stanowi 60% dochodów kredytobiorcy,
  • wysokość dochodu przypadająca na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym, po odliczeniu rat kredytu wynosi mniej niż 514 zł. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego kwota ta wynosi 634 zł.

Pomoc Funduszu Wsparcia Kredytobiorców skierowana jest zarówno do osób posiadających kredyty walutowe, jak i złotówkowe.

Jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz wspiera kredytobiorcę w potrzebie w sposób kompleksowy. O ile miesięczna rata nie wynosi więcej niż 1500 zł, osoba korzystająca z pomocy może liczyć na zupełne pokrycie rat kredytu. Maksymalna miesięczna kwota wsparcia Funduszu nie może być wyższa niż 1500 zł. Pomoc trwa maksymalnie przez 18 miesięcy, co z reguły jest wystarczającą ilością czasu, pozwalającą osobie w potrzebie na przeorganizowanie swojego życia. Oczywiście wsparcie może zostać wycofane przez upłynięciem 18 miesięcy, co zdarza się na przykład wtedy, gdy kredytobiorca uporządkował swoje sprawy.

Podsumowując – Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest w stanie płacić za potrzebującego wszystkie raty kredytu przez 18 miesięcy. Niestety, osoba, która skorzystała z tak hojnego gestu pomocy, w końcu będzie musiała zwrócić otrzymane pieniądze. Dobra wiadomość jest jednak taka, iż spłaty można dokonać z dwuletnia karencją. Co więcej, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców nie nalicza odsetek! Oznacza to, iż osoba, która skorzystała z tego typu pomocy zwraca dokładnie taką kwotę, jaką pożyczyła i ani grosza więcej!

Załóżmy zatem, że Fundusz udzielił Ci maksymalnego możliwego wsparcia, które wyniosło 1500 zł miesięcznie przez okres 18 miesięcy. Wówczas, dwa lata po zakończeniu okresu pomocy zaczniesz spłacać Funduszowi raty (bez odsetek) o wysokości 280 zł. Okres spłaty będzie trwał 8 lat.

Złożenie wniosku o pomoc

Aby skorzystać z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, należy złożyć odpowiedni wniosek w banku, w którym kredyt został zaciągnięty. W dokumencie tym należy jasno opisać sytuację, która uniemożliwia spłatę rat oraz przedstawić argumenty uprawniające Cię wzięcia udziału w programie.

Jeśli prośba zostanie rozpatrzona z pozytywnym wynikiem, podpisana zostanie umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który używany jest jako narzędzie służące do wypłacania środków. Należy jednak pamiętać, iż nie przelewa się ich na konto kredytobiorcy, lecz bezpośrednio do banku, w którym dana osoba zaciągnęła kredyt.

Potencjalne trudności

Idea założenia Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest jak najbardziej szlachetna, niemniej jednak osoby próbujące skorzystać z jego pomocy mogą natknąć się na kilka trudności. Jakich?

Przede wszystkim jest to świeża inicjatywa, jako że została wcielona w życie w lutym roku 2016. Z doświadczenia osób podejmujących próby uzyskania wsparcia wynika, iż największą przeszkodą okazują się niedoszkoleni pracownicy banków, którzy dodatkowo niechętnie pomagają w kwestiach tego typu. Co więcej, proces weryfikacji wniosków oraz przyznawania pomocy jest dosyć skomplikowany. Zgadzałoby się to nawet z nieco dziwnymi statystykami, według których przez pierwsze pół roku trwania tej inicjatywy, z jej pomocy skorzystało w skali kraju zaledwie 300 osób.

Poza tym warto poruszyć w tym miejscu kwestię nienaliczanych poniekąd w trakcie spłaty odsetek. To fakt, zgodnie z założeniami Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, zwrot kosztów pomocy nie jest poddany oprocentowaniu. Niestety, prawo przewiduje szereg sytuacji, w których odsetki mogą się pojawić, czyniąc spłatę należności znacznie cięższą.

Podsumowanie

Jeśli problemy finansowe dotknęły także Ciebie, a masz na karku kredyt hipoteczny, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców może okazać się ostatnią deską ratunku. Pamiętaj jednak, iż korzystając z tego typu pomocy, decydujesz się na kolejne poważne zobowiązanie finansowe, które w przyszłości będziesz musiał uregulować. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *