Jak spłacać kredyt hipoteczny? Sprawdzone porady!

Wbrew pozorom, ze statystyk wynika, iż Polacy świetnie radzą sobie ze spłacaniem kredytów, a szczególnie tych mieszkaniowych. Nawet jednak, jeżeli w chwili obecnej spłacanie kredytu przychodzi Ci łatwo nie oznacza to, iż będzie tak już zawsze. Sytuacja ekonomiczna potrafi zmienić się dosyć dynamicznie, podczas gdy sprawy prędzej ulegną pogorszeniu, aniżeli poprawie. Czy i Ty należysz do grona ludzi spłacających kredyt hipoteczny? Jeśli tak, nie jesteś sam. Zobowiązania tego typu ciążą na co dziesiątym obywatelu naszego kraju. Co możesz więc robić, by ułatwić sobie spłatę kredytu? Na co uważać? Jak wprowadzić do swojego budżetu więcej dyscypliny? Zapraszamy!

Stwórz bazę oszczędności

Jeśli posiadasz na karku kredyt hipoteczny, musisz być przygotowany na najgorsze. Podczas gdy przeciętny Kowalski jakimś sposobem obejdzie się bez oszczędności, w Twoim przypadku stanowią one bezwarunkową konieczność. Jak zatem przygotować się na czarną godzinę.

Z licznych doświadczeń wynika, iż spłacając kredyt hipoteczny dobrze jest posiadać zabezpieczenie finansowe w postaci równowartości przynajmniej trzech miesięcznych pensji. Uzgodnij sam ze sobą, iż środki te są nietykalne, dopóki nie stanie się coś złego. Dodatkowo, staraj się stale powiększać pulę oszczędności dokładając do niej przy każdej wypłacie ustaloną ilość pieniędzy. Środki na czarną godzinę przydadzą Ci się na przykład wtedy, gdy stracisz pracę, tracąc jednocześnie możliwość spłaty kredytu. Oczywiście jest to jeden z najgorszych scenariuszy, jaki może spotkać osobę ze zobowiązaniami finansowymi, niemniej jednak nie możesz go wykluczyć.

Analizuj aktualne warunki, na jakich spłacasz kredyt

Zapewne dobrze wiesz, iż kredyt hipoteczny to zobowiązanie nawet na kilkadziesiąt lat. Rozwiązanie to pozwala na maksymalne zmniejszenie rat, niemniej jednak niesie ze sobą kilka niebezpiecznych zagrożeń. Największe z nich stanowią skutki zmienności rynku. Sytuacja ekonomiczna może obrócić się o przysłowiowe 180 stopni nawet w ciągu miesiąca, a co dopiero mówić o kilku dekadach! Może zatem okazać się, że parę lat po podpisaniu umowy, warunki oferowane przez dany bank nie są już tak korzystne jak dawniej. Co zrobić w takiej sytuacji? Z reguły możliwe jest skorzystanie z możliwości przeniesienia kredytu do konkurencyjnej instytucji. Proces ten znany jest także pod nazwą „refinansowania kredytu”.

Ponadto staraj się regularnie kontrolować, czy bank nie podniósł w międzyczasie dodatkowych opłat związanych z kredytem, takich jak taksa za prowadzenie konta lub ubezpieczenie. Instytucje, z których usług korzystamy, rzecz jasna informują nas o wszystkich tego typu zmianach, lecz to my z reguły zawodzimy, nie zapoznając się z ich ogłoszeniami.

Bądź na bieżąco z korespondencją bankową

Banki, u których posiadamy kredyty hipoteczne, informują nas o wszystkich procesach związanych z naszym zadłużeniem. W jaki sposób to robią? Korespondencję z banku możesz otrzymywać do fizycznej skrzynki pocztowej, na adres e-mail oraz czasami także na SMS.

Niestety, mamy tendencję do ignorowania wszelkich wiadomości od firm oraz instytucji. Warto jednak pamiętać, iż podchodząc w ten sposób do wszystkich wiadomości, może nas ominąć wiele ważnych informacji, z którymi powinniśmy zapoznać się jako klienci.

Dokonuj nadpłat, kiedy tylko możesz

Dokonywanie możliwie jak najczęstszych nadpłat to jeden z podstawowych zwyczajów, jakie powinien wyrobić sobie każdy posiadać kredytu hipotecznego. Jeśli możesz ‘nadgonić’ spłacanie należności, uczyń to bezzwłocznie. Zyskasz w ten sposób wiele.

Dokonując nadpłat, przede wszystkim zdobywasz zaufanie banku. Dzięki temu, wcześniej czy później wkrótce zostanie Ci zaproponowane zmniejszenie rat lub skrócenie okresu spłaty. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, czy Twój bank nie pobiera opłat za zmianę warunków spłaty kredytu.

Poza tym, dzięki nadpłatom zabezpieczasz się przed niepewną przyszłością. Nie wiadomo, czy Twoja sytuacja finansowa będzie zawsze tak korzystna jak teraz, czy może ulegnie pogorszeniu. Nasza ludzka natura z reguły powstrzymuje nas przed snuciem negatywnych scenariuszy, niemniej jednak czasami warto wliczyć je w rachubę podczas tworzenia finansowych planów.

Absolutnie nie zaciągaj więcej kredytów!

Niestety, posiadanie wielu kredytów doprowadziło już niejedną osobę do bankructwa. Oczywiście póki wszystko się układa, spłata rat nie musi być problemem. Niestety utrata pracy lub inne problemy finansowe bolą tym mocniej, im więcej kredytów mamy na karku.

Pamiętaj – nie przyzwyczajaj się do życia za nieswoje pieniądze. To prosta droga do finansowego piekła!

Gdy masz problemy finansowe, informuj o nich bank

Szczerość popłaca, nawet w kontaktach z bankiem. Jeśli masz pewne kłopoty ze spłatą raty, nie bój się powiedzieć o nich odpowiednim osobom. Pamiętaj, że bankowi wcale nie zależy na jak najszybszym przejęciu Twojej nieruchomości, gdyż więcej będzie on zarabiał, kiedy Ty będziesz ją spłacał. Dopóki grasz z kredytodawcą w otwarte karty, nie musisz bać się przegranej. Dzięki szczerości możesz zyskać naprawdę wiele, w tym nawet odroczenie spłaty oraz dużo innych czasowych ulg. Pamiętaj – w bankach też pracują ludzie!

Nie ulega wątpliwości, że kredyt hipoteczny może stanowić bardzo ciężkie brzemię. Organizując swój budżet oraz rozwijając w sobie kilka dobrych zwyczajów finansowych, możesz jednak znacznie ułatwić sobie jego spłatę. Zastosuj się do rad zawartych w niniejszym artykule, a na pewno zobaczysz, że wszystko się uda!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *