Jak utrzymać budżet domowy w porządku? Praktyczne porady.

Czy prowadzisz zapiski domowego budżetu? Jeśli tak, zasługujesz na ogromną pochwalę! Jeśli jednak wciąż nie wyrobiłeś sobie takiego zwyczaju, wiedz, że wiele na tym tracisz. Ci, którzy monitorują dochody oraz wydatki, dobrze jednak wiedzą, iż nie jest to proste. Nieumiejętne prowadzenie budżetu domowego potrafi zmęczyć, a także wprowadzić w domowe finanse sporo chaosu. Jak tego uniknąć? Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami, które pomogą Ci utrzymać budżet domowy w porządku!

Zacznij prowadzić budżet!

Ogromnym problemem finansowym Polaków jest to, że zazwyczaj nie prowadzą oni budżetu. Jeśli nie robiłeś tego do tej pory, zacznij już dziś. Uwierz nam, jest to bardzo proste, a jednocześnie przynosi wiele korzyści.

Zacznij od przygotowania nośnika, na którym będziesz zapisywał wszystkie swoje wyliczenia. Może to być zwykły zeszyt oraz oczywiście coś do pisania. Pamiętaj jednak, aby dbać o należyty porządek notatkach. Nie używaj zeszytu do innych celów – ma on służyć tylko i wyłącznie do prowadzenia budżetu.

W dobie elektroniki mało kto posługuje się jednak tradycyjnym papierem do zapisywania ważnych notatek. Zdecydowanie lepiej postawić na aplikacje do prowadzenia budżetu, które można zainstalować na każdym smartfonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskasz łatwy dostęp do notatek i wyliczeń, które de facto będziesz mógł uzupełnić w każdej chwili. Na rynku nie brakuje aplikacji do prowadzenia budżetu, takich jak:

  • You Need a Budget,
  • Kontomierz,
  • Money Lover,
  • Wallet.

Zainstaluj którąś z nich i zacznij prowadzić swój budżet!

Ustal wydatki i przychody

Aby skutecznie prowadzić swój domowy budżet, musisz dowiedzieć się ile zarabiasz oraz ile wydajesz. O ile kwestia przychodów jest z reguły stosunkowo prosta do ustalenia, niejednokrotnie nie jest łatwo zliczyć pieniędzy, które tracimy. Kiedy jednak uda Ci się już ustalić wysokość swoich wydatków, reszta powinna pójść z górki.

Przede wszystkim nigdy nie pozwól, by Twoje wydatki przekroczyły przychody. W ten sposób do comiesięcznego budżetu musiałbyś dokładać środki z oszczędności, zakładając rzecz jasna, że takowe posiadasz.

Pewnym problemem mogą okazać się wydatki zmienne, na przykład te związane z ogrzewaniem. Jak potraktować tego typu płatności przygotowując swój budżet? Mówiąc krótko – jak Ci wygodniej. Możesz zasugerować się kwotami z poprzedniego roku lub wyliczyć za pomocą posiadanych danych średnią arytmetyczną. Ta sama zasada tyczy się wydatków nieregularnych, takich jak przegląd samochodu, wakacje z rodziną lub szkolne wyprawki dla dzieci. Koszty tego typu przedsięwzięć warto podzielić na 12 części i przypisać do każdego miesiąca.

Wyznacz sobie dzień na analizę swoich finansów

Dobrze ustalić konkretny dzień miesiąca, w którym poświęcisz uwagę swoim finansom. Nie ważne, który to będzie dzień – ważne, byś zdecydowanie go zaplanował oraz trzymał się swoich ustaleń.

Co w związku z finansami możesz zrobić podczas takiego dnia? Dobrze jest przyjrzeć się wówczas swojemu budżetowi, przeanalizować go oraz wprowadzić pewne poprawki. Co więcej, warto postawić sobie nowe cele finansowe lub zrewidować dotychczasowe. Oprócz tego możesz przemyśleć wydatki z poprzedniego miesiąca oraz wychwycić wśród nich niepotrzebne zakupy, których chciałbyś uniknąć w przyszłości. Strategiczne podejście tego typu, pomoże Ci skutecznie prowadzić budżet domowy.

Analizuj umowy

Niemal każdego, kto żyje w cywilizowanym świecie obowiązują pewne umowy. Na ich zasadzie odprowadzamy regularne daniny, opłaty za media lub abonamenty za usługi, z których korzystamy. Niektórzy z nas posiadają nawet kilkanaście umów jednocześnie! Jak nie pogubić się w tym wszystkim?

Najlepiej wszystko zapisywać. Stwórz fizyczną teczkę lub elektroniczny arkusz kalkulacyjny, w którym będziesz notował każdą zawieraną umowę, jej koszty oraz datę zakończenia. Umożliwi Ci to nie tylko lepszy wgląd w swoje wydatki, lecz także pozwoli Ci dostrzec nieopłacalne zobowiązania finansowe, którym podlegasz. Jeśli zauważysz, że dana umowa – na przykład abonament za jeden numer telefonu – kosztuje Cię aż 60 zł miesięcznie, zapali Ci się lampka alarmowa. Z pewnością udałoby Ci się znaleźć o wiele lepszą ofertę, dzięki czemu mógłbyś lepiej pożytkować marnowane dotychczas środki.

Płać rachunki terminowo

W świecie finansów osobistych nie ma nic gorszego, niż odkładanie obowiązków na później. Wszystkie rachunki, abonamenty oraz inne tego typu zobowiązania reguluj tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe. Odkładanie tego na później spowoduje, iż nie tylko stracisz rachubę wydawanych środków, lecz także możesz narobić sobie długów.

Jeśli jednak jesteś osobą zapominalską, skorzystaj z usług przypominających. Świetnym tego przykładem jest na przykład „Polecenie zapłaty”. Usługa ta polega na automatycznym pobieraniu należności z Twojego konta bankowego. W tym przypadku nie musisz więc martwić się o terminowość wpłat należności. Korzystając z „Polecenia zapłaty” oczywiście nie tracisz wglądu w swoje rachunki.

Bez względu na to, ile zarabiasz, Twoje finanse z pewnością skorzystają na umiejętnym prowadzeniu budżetu domowego. Pozwoli Ci to nie tylko na szybsze gromadzenie oszczędności, lecz przede wszystkim pomoże Ci wyrobić sobie dobre zwyczaje przydatne w każdej dziedzinie życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *