Kredyty studenckie – czym są, czy się opłacają, kto może skorzystać?

Poziom życia polskich studentów stale się podnosi. Wielu młodych ludzi uczących się w szkołach wyższych korzysta z pomocy swoich rodziców lub samodzielnie zarabia pieniądze. Nie brakuje i takich, którzy już wykorzystują nabywaną na studiach wiedzę, dzięki czemu prowadzą ‘normalne’, dorosłe życie. Mimo to, niejedna osoba planująca nabycie wyższego wykształcenia bierze pod uwagę zaciągnięcie kredytu studenckiego. Rozwiązanie to ma wiele zalet, co jednak nie zmienia faktu, iż wciąż jest to poważne zobowiązanie finansowe. Czy chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat kredytu studenckiego? Serdecznie zapraszam do lektury!

Kredyt studencki – definicja

Kredyt studencki to forma bankowego wsparcia finansowego dla studentów oraz doktorantów. Usługa ta istnieje w naszym kraju już od roku 1998. Mogą skorzystać z niej osoby, które rozpoczęły studia przed zakończeniem 25 roku życia. Poza tym, aby zaciągnąć kredyt studencki, należy spełniać kryterium dochodowe, które wynosi maksymalnie 2500 zł brutto na jednego członka rodziny.

Do największych zalet kredytu studenckiego należy bardzo niskie rzeczywiste roczne oprocentowanie oraz możliwość dwuletniej karencji w spłacie.

Dokumenty potrzebne do ubiegania się o kredyt studencki

Aby zacząć starać się o kredyt studencki, należy przygotować odpowiednie dokumenty, które będą konieczne podczas składania wniosku. Są to:

  • zaświadczenie wydane przez szkołę wyższą, które potwierdza status studenta lub inny dokument, który pozwoli na zweryfikowanie statusu danej osoby,
  • wniosek złożony w banku udzielającym kredytu studenckiego,
  • potwierdzenie dochodów rodziny kandydata,
  • pozostałe dokumenty wymagane przez dany bank (każdy bank może wymagać innych dokumentów).

Wnioski o przydzielenie kredytu studenckiego składa się każdego roku od 15 lipca do 20 października.

Poręczyciele kredytu studenckiego

W przypadku zaciągania kredytu studenckiego konieczne jest wyznaczenie tak zwanych poręczycieli. Są to osoby, które w razie niemożności spłaty kredytu przez studenta zrobią to za niego. Bardzo często w roli tej występują rodzice, rodzeństwo lub inni członkowie rodziny kredytobiorcy. Niestety, ustanowienie ich poręczycielami nie zawsze jest możliwe. Może zdarzyć się, że najbliżsi studenta nie żyją lub po prostu nie posiadają zdolności kredytowej. Co można zrobić w takiej sytuacji?  Wówczas kandydat na kredyt studencki może postarać się o uzyskanie poręczenia od Banku Gospodarstwa Krajowego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przyjrzyjmy się warunkom poręczeń oferowanym przez obie ze wspomnianych instytucji.

W Banku Gospodarstwa Krajowego prezentują się one następująco:

  • poręczenie 100% kwoty kredytu możliwe jest w przypadku studentów pozbawionych opieki rodzicielskiej lub tych, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1500 zł,
  • poręczenie 90% kwoty kredytu możliwe jest w przypadku studentów, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 2000 zł.

O poręczenie kredytu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą starać się studenci, którzy mieszkają na obszarach wiejskich. Ważnym czynnikiem decydującym o wysokości przyznanego poręczenia jest rzecz jasna wysokość dochodu w przeliczeniu na członka rodziny. Poręczenia ARiMR wynoszą od 80% do 100%. Szansę na maksymalne wsparcie mają jedynie studenci z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1000 zł.

Otrzymywanie środków

Kredyt studencki udzielany jest na okres studiów, maksymalnie 6 lat. W przypadku doktorantów, którzy także mają szansę z niego skorzystać, period ten jest nawet krótszy, wynosi bowiem zaledwie 4 lata. Kwota kredytu nie jest przelewana na konto studenta jednorazowo, lecz w ratach miesięcznych. Co ważne, środki nie są wypłacane w czasie urlopu motywowanego przyczynami zdrowotnymi lub innymi przyczynami losowymi.

Podstawowa wartość wypłaty miesięcznego kredytu studenckiego wynosi 600 zł. Student otrzyma więc na konto w ciągu roku 6000 zł, jako że środki przelewa się jedynie w czasie roku studenckiego. Oczywiście można starać się o większą stawkę, wynoszącą 800 lub 1000 zł miesięcznie. Dodatkowo – jeśli dziura w Twoim studenckim budżecie jest niewielka – możesz wziąć kredyt studencki z miesięczną transzą wynosząca jedynie 400 zł. Zmian w wysokości stawki możesz dokonać nawet jeżeli już jesteś posiadaczem kredytu. Kiedy coś więc spowoduje, iż Twoje wydatki staną się większe, możesz złożyć wniosek o zwiększenie transzy.

Spłata kredytu studenckiego

Kredyt studencki należy zacząć spłacać 2 lata po ukończeniu studiów. Spłacanie kredytu w normalnym trybie trwa osiem lat. Jeśli w okresie po studiach poziom finansowy Twojego życia ulegnie poprawie, możesz zdecydować się na jednorazowe wyrównanie należności.

Kredyty studenckie obłożone są bardzo niskimi odsetkami. Obecnie wynoszą one połowę stopy redyskonta weksli, która wynosi na daną chwilę 1,75%. Jest to bardzo korzystna skala, której nie da się osiągnąć w przypadku klasycznego kredytu.

Czy i Ty zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu studenckiego? Jeśli Twoja sytuacja finansowa nie jest zbyt dobra, a znalezienie środków na zdobycie wyższego wykształcenia przychodzi Ci z trudem, kredyt studencki może okazać się świetnym sposobem na rozwiązanie Twojego problemu. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *