Filtr DPF to urządzenie, które odpowiadają za ograniczanie przenikania do atmosfery zanieczyszczeń. Ponadto sprawiają, że samochody są przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego. Jakiś czas temu w sytuacji, gdy w samochodzie filtr cząstek stałych zapełniał się sadzą oraz popiołem, istniały wyłącznie dwa rozwiązania:
- droga wymiana,
- nielegalne zlikwidowanie filtra.
Na szczęście, w chwili obecnej filtry można również czyścić. W jaki sposób przebiega regeneracja DPF? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Auta z filtrami DPF – kiedy się pojawiły?
Po raz pierwszy w europejskich autach filtry DPF znalazły zastosowanie na początku lat dwutysięcznych. Filtry dzielimy na:
- mokre – wymagają one stosowania specjalnych płynów,
- suche – do ich eksploatacji nie są potrzebne żadne dodatkowe płyny.
Większość producentów stosowała w samochodach filtry „suche”, które według ich zapewnień miały działać prawidłowo przez cały okres eksploatacji pojazdu. Po upływie kilku lat wyszło jednak na jaw, że zapewnienia producentów mocno rozminęły się z rzeczywistością. W niektórych przypadkach filtry zapychają się nawet po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Dopiero jeśli zapewnimy korzystne warunki eksploatacyjne, istnieje szansa, że będziemy mogli przejechać na jednym filtrze więcej niż 200 tysięcy kilometrów.
Automatyczne czyszczenie filtra DPF – na czym to polega?
Jak działa sprawny filtr DPF? Przede wszystkim należy wiedzieć o tym, że w układzie wydechowym zlokalizowane są czujniki, które na bieżąco monitorują przepustowość filtra. Jeżeli ciśnienie przed filtrem wzrośnie ponad określony poziom, będzie to oznaczało, że kanaliki filtra zostały już mocno zanieczyszczone sadzą. Wówczas sterownik silnika zmienia nastawy pracy, co doprowadza do dużego wzrostu temperatury w filtrze. To z kolei ma pozwolić na wypalenie znajdującej się tam sadzy.
Powyżej opisana metoda automatycznej regeneracji filtra DPF posiada jednak wiele znaczących ograniczeń. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że wymaga ona czasu oraz pracy silnika pod odpowiednim obciążeniem – jeżeli jedziemy na autostradzie, to funkcjonuje to całkiem sprawnie. Gorzej, jeśli poruszamy się w miejskich korkach lub na krótkich trasach – wtedy proces często nie zostaje ukończony. W efekcie tego filtr zatyka się coraz mocniej, zaś do oleju silnikowego wpada nadmiar paliwa niedopalonego w trakcie rozpoczętego procesu automatycznego czyszczenia filtra DPF.
Czyszczenie filtra DPF w serwisie
W tej chwili istnieje o wiele efektywniejszy sposób, dzięki któremu regeneracja DPF nie sprawia już tylu problemów. Jeśli zauważamy problemy z naszym filtrem, warto udać się do profesjonalnego warsztatu, który przeprowadzi wypalanie serwisowe. W przypadku, gdy filtr nie jest mocno zapchany, to taka usługa z pewnością pomoże na długi okres czasu. Warto jednak pamiętać o tym, aby decydując się na czyszczenie filtra DPF korzystać wyłącznie z usług renomowanych firm.
Regeneracja DPF w Turbokrymar – tanio, szybko i wygodnie
Jedną z firm, która proponuje usługę regeneracji filtrów DPF, jest Turbokrymar.pl. Warto wiedzieć, że Turbokrymar to lider branży regeneracji filtrów DPF. Jak wskazują jej eksperci, wiele firm podczas czyszczenia filtrów DPF stosuje wiele niebezpiecznych dla przyrody oraz dla samego filtra środków chemicznych. Regeneracja wykonywana przez Turbokrymar wyróżnia się tym, że do jej przeprowadzenia wykorzystuje się technologię szwajcarskiej firmy FFSolution, która przywraca filtrowi sprawność przy użyciu wody, zbadanych płynów oraz opatentowanej, innowacyjnej technologii.