Wyłudzenie kredytu. Co zrobić, gdy padłeś ofiarą oszustwa? Jak się bronić?

Jeśli dostałeś wezwanie do zapłaty raty, o której nie masz pojęcia, masz prawo się wystraszyć. Niestety, taka sytuacja nie stanowi wyjątku. Wyłudzanie kredytów oraz wykorzystywanie czyichś danych osobowych w celu dokonania kradzieży jest obecnie na porządku dziennym. Co ciekawe, oszustwa tego typu zdarzają się coraz częściej. Co możesz zrobić, jeśli padłeś ofiarą wyłudzenia? Jak bronić się przed takimi sytuacjami w przyszłości? Zapraszamy do lektury!

W jaki sposób oszuści dokonują niemożliwego?

Wydawałoby się, że w dobie elektronicznych zabezpieczeń, monitoringów i niebywale łatwego dostępu do informacji, wyłudzenie kredytu na nieswoje nazwisko nie jest możliwe. Niestety, okazuje się, iż stare i tradycyjne metody stosowane przez banki spisywały się znacznie lepiej niż te nowoczesne. Tak czy inaczej, dokonanie tak poważnego oszustwa wymaga niebywałej pomysłowości. Jak zatem przestępcy wyłudzają kredyty?

Zacznijmy od tego, iż obecnie kredyt można zaciągnąć bez wychodzenia z domu. O ile rzecz jasna duże i renomowane banki stosują bardziej skomplikowane systemy zabezpieczeń, w przypadku małych instytucji udzielających „chwilówek” sprawa prezentuje się znacznie prościej. W związku z powyższym, wyłudzenie kredytu bardzo często odbywa się zaraz po skradzeniu komuś dowodu tożsamości.

Oczywiście całe przedsięwzięcie złodziej może przeprowadzić na kilka sposobów. Powszechnie stosowanym fortelem na zdobycie danych osobowych jest fałszywe ogłoszenie o pracę. Oszuści oferują dogodne warunki umowy oraz świetną płacę, wymagając od niczego nieświadomych „kandydatów”, skanów dowodów osobistych oraz numeru konta bankowego. W ten sposób ludzie o nieczystych zamiarach są w stanie wyjątkowo łatwo wejść w posiadanie cennych danych osobowych.

Co zrobić, jeśli padłeś ofiarą wyłudzenia kredytu?

Jeżeli i Ty padłeś ofiarą wyłudzenia kredytu, musisz działać szybko. Ta niefortunna sytuacja może nie być łatwa do wyjaśnienia, niemniej jednak w tej materii nie ma rzeczy niemożliwych.

Jeśli Twój dowód osobisty zginął, a jego znalazca (lub złodziej) wykorzystał znalezione w nim dane osobowe, jesteś na wygranej pozycji. Zakładamy rzecz jasna, iż zgłosiłeś zgubę, bowiem w przeciwnym razie Twoja wersja zdarzeń może nie zostać zaakceptowana. Bez względu jednak na bieg zdarzeń, w takiej sytuacji należy napisać do banku stosowne odwołanie, a następnie czekać jedynie na rozprawę sądową. Prócz tego warto złożyć w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Pamiętaj, że dopóki Twoja niewinność nie zostanie udowodniona, sąd nie będzie miał podstaw, aby stać po Twojej stronie. Istnieje zatem możliwość, iż będziesz zmuszony przez pewien czas płacić raty kredytu. Staraj się w tym czasie dawać sądowi powody do rozważenia sprawy na Twoją korzyść, po czym wszelkie straty finansowe z pewnością zostaną Ci zwrócone.

Jak chronić się przed wyłudzaczami kredytów?

Odpowiednie przeciwdziałanie to najlepszy sposób na walkę z oszustwami tego typu. W jaki sposób możesz ochronić się przed wyłudzaczami? Spróbuj zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Nie wysyłaj nikomu kopii swoich dokumentów, ani żadnych zestawów danych.
  • Nie oddawaj dowodu osobistego pod zastaw.
  • Nie wykonuj przelewów bankowych celem rzekomej ‘weryfikacji’.
  • Z kolei gdy zakładasz konto w banku (rzecz jasna zaufanym) zdecydowanie lepiej byś dokonał weryfikacji za pomocą przelewu, niż podpisu przy kurierze.
  • Gdy zauważysz brak dowodu osobistego, fakt ten zgłoś natychmiast policji. Poza tym, co decydowanie ważniejsze w kontekście ochrony przed wyłudzaczami, zastrzeż dowód w banku lub Biurze Informacji Kredytowej.

Stosując się do tych kilku prostych rad, znacznie ograniczysz możliwości oszustów. Możesz podjąć jednak jeszcze kilka praktycznych kroków, które dadzą Ci zupełne poczucie bezpieczeństwa w kontekście wykorzystania Twoich danych osobowych. Kwestię tę omawia następny śródtytuł.

Rejestracja w BIK

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja, która zajmuje się gromadzeniem informacji na temat kredytobiorców. W przypadku oszustwa, w bazach danych BIK można znaleźć wiele faktów działających na Twoją korzyść. W pierwszej kolejności musisz jednak dokonać rejestracji w tejże instytucji, bowiem w przeciwnym razie przeprowadzenie kontroli Twojej osoby nie będzie możliwe.

Poza tym warto wykupić tak zwany „alert BIK”. Usługa ta kosztuje zaledwie 19 zł rocznie, a jest w stanie uchronić Cię przed działalnością oszustów. Dzięki alertowi BIK zostaniesz poinformowany za każdym razem, gdy jakaś instytucja finansowa będzie sprawdzała Twoje konto w BIK. Alert taki oznacza bowiem, iż najprawdopodobniej jakiś kredytodawca otrzymał wniosek o kredyt na Twoje nazwisko.

Niestety, ta niezawodna tarcza ochronna nie sprawdza się w przypadku małych firm pożyczkowych, które z reguły nie korzystają ze wsparcia BIK.

Podsumowanie

Rozwój elektroniki poskutkował nie tylko szerszą dostępnością usług finansowych, lecz także znacznym spadkiem ich bezpieczeństwa. Gdy dodamy do tego totalny brak poszanowania dla naszych danych osobowych, otrzymujemy środowisko sprzyjające działalności wyłudzaczy. Jeśli nie chcesz paść ofiarą kosztownego oszustwa finansowego, zastosuj się do sprawdzonych porad zawartych w niniejszym wpisie. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *