Zła historia kredytowa. Czy da się jej pozbyć?

Zanim dany bank zgodzi się na udzielenie Ci kredytu, analizuje wszelkie dostępne informacje na Twój temat. Ogromny wpływ na ostateczny werdykt posiadają dane zgromadzone w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli posiadasz nienaganną przeszłość kredytową, najprawdopodobniej bank stwierdzi, iż może powierzyć w Twoje ręce dowolną kwotę. Jeśli jednak jakaś sytuacja z minionych lat może negatywnie odbić się na Twojej opinii, istnieje możliwość, że kredyt nie zostanie Ci przyznany. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy informacje zebrane na nasz temat w BIK można w jakiś sposób wyczyścić? Zapraszamy do analizy!

Czy BIK można wyczyścić?

Czyszczenie BIK to popularne stwierdzenie, stosowane często przy okazji debat o problemach ze zdolnością kredytową. Czy jednak BIK w rzeczywistości da się wyczyścić? Jak kwestia ta prezentuje się w świetle panujących przepisów?

Otóż czyszczenie BIK to jedynie slogan, a raczej ogromne uproszczenie, które ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Prawo nie udostępnia nam żadnej możliwości wyczyszczenia informacji zgromadzonych na nasz temat przez BIK. Oczywiście istnieją pewne w pełni legalne sposoby pozwalające na złagodzenie naszej negatywnej historii kredytowej, niemniej jednak kwestią tą zajmiemy się na łamach kolejnych śródtytułów.

Jak działa BIK?

Twoje dane trafiają do Biura Informacji Kredytowej już wtedy, gdy składasz wniosek kredytowy. Oczywiście BIK nie poprzestaje na Twoim imieniu, nazwisku i adresie. Zarejestrowanie danych osobowych daje początek kolekcjonowaniu informacji na temat tego, jak sprawiasz się ze spłatą zobowiązań.

Jeśli rzetelnie spłacałeś dany kredyt, żadne instytucje finansowe nie będą mogły uzyskać wglądu w szczegóły, gdyż domyślnie nie udostępnia się takich informacji. Załóżmy jednak następujący scenariusz:

Spłaciłeś kredyt niemalże wzorowo, niemniej jednak przez zapominalskość spóźniłeś się z jedną ratą. W końcu przypomniałeś sobie o zalegającej płatności i uregulowałeś ją. Opóźnienie wyniosło jednak więcej niż 60 dni, a wezwanie do zapłaty dotarło do Ciebie co więcej niż 30 dni temu. W takiej sytuacji informacje o Twoim opóźnieniu będą przechowywane w BIK przez całe 5 lat.

Czy informacje przechowywane w BIK można „wyczyścić”?

Jest to możliwe. Można dokonać w trzech przypadkach:

  1. BIK pomylił się lub przechowuje nieprawdziwe informacje na Twój temat. Choć sytuacje tego typu zdarzają się rzadko, rzecz jasna są możliwe.
  2. Chcesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie. Dopóki spłacasz kredyt w nienaganny sposób, to Ty decydujesz, czy BIK może udostępniać instytucjom finansowym informacje na Twój temat. Jeśli udzieliłeś kiedyś pozwolenia na ich publikacje, w każdej chwili możesz z tego zrezygnować. Jeśli jednak podczas spłaty podwinęła Ci się noga, informacje opisujące to zdarzenie muszą zostać udostępnione do publicznego wglądu instytucji finansowych.
  3. Chcesz wymazać informacje o przeszłych problemach ze spłatą kredytu. Możesz wysłać do BIK specjalny wniosek w tej sprawie. Aby jednak został on rozpatrzony, musi minąć 5 lat od momentu spłaty problematycznego zobowiązania.

Co więcej, należy w tym miejscu wspomnieć o firmach, które specjalizują się rzekomo w „czyszczeniu BIK”. Czy usługom tego typu można zaufać?

Firmy oferujące czyszczenie BIK

Czy jakiekolwiek firmy są w stanie pomóc nam w usunięciu informacji zgromadzonych na nasz temat przez BIK? Z jedne strony tak, a z drugiej nie. Przyjrzyjmy się temu, co oferują tak zwani czyściciele BIK.

Niestety, ale nawet firmy specjalizujące się w usuwaniu niechlubnej historii kredytowej nie są w stanie zrobić nic więcej, niż to, co opisano w poprzednim śródtytule. Na czym więc opierają się ich działania? Otóż czyściciele BIK z reguły starają się wmówić bankom lub instytucjom finansowym, których to klienci zalegali ze spłatami, że tak naprawdę nie doszło do żadnego opóźnienia tudzież istnieje dla niego racjonalne wyjaśnienie. W niektórych przypadkach zabiegi tego typu udają się, niemniej jednak jest to rzadkość.

Poza tym firmy czyszczące BIK mogą występować w Twoim imieniu, by dokonać poprawek w rejestrze, o których wspomnieliśmy w poprzednim śródtytule. Na dobrą sprawę pomoc tego typu nie jest w stanie zaoferować Ci niczego więcej, niż byłbyś w stanie zrobić sam.

Sprawdzaj informacje na swój temat w BIK i bądź czysty!

Pamiętaj, że w każdej chwili możesz sprawdzić, co BIK mówi na Twój temat. Raz na pół roku masz prawo poprosić o bezpłatny raport Twojej historii kredytowej. Aby skorzystać z tej usługi, wejdź na oficjalną stronę Biura Informacji Kredytowej, załóż konto oraz dopełnij weryfikacji. Minimalnym nakładem sił możesz zdobyć informacje, które pomogą uniknąć Ci nieprzyjemności w ewentualnych pertraktacjach z bankiem. Jeśli odkryjesz na przykład, że pewne elementy Twojej historii kredytowej nie prezentują się najlepiej, warto poczekać do czasu, aż tego typu informacje znikną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *